W nadchodzącą niedzielę na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się 27. edycja Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących, która jest największym tego typu wydarzeniem w całej Polsce. Jan Kościuszko, pomysłodawca tej inicjatywy, zaznacza, że to jest dzień, kiedy nie dokonuje się podziału na ludzi „lepszych” czy „gorszych”, a wszystkie osoby spotykają się na wspólnym świętowaniu.
Inicjatywa Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących rozpoczęła swoją działalność w 1996 roku. Wówczas to Jan Kościuszko pierwszy raz zapraszał osoby bezdomne, samotne i potrzebujące na świąteczny stół ustawił na krakowskim rynku. Tradycyjne dania takie jak barszcz czerwony z uszkami, bigos, pierogi oraz piernik były serwowane każdego roku od tego czasu. Dodatkowo, każdy uczestnik otrzymuje paczkę żywnościową.
Organizatorzy wydarzenia zauważają wzrost liczby wydawanych posiłków rok do roku oraz coraz dłuższe kolejki. Zauważalny jest także wzrost liczby osób potrzebujących, co organizatorzy określają jako „smutne”.
Wigilia na tak dużą skalę jest możliwa dzięki zaangażowaniu licznych wolontariuszy, wśród których znajdują się podopieczni Fundacji im. Brata Alberta, wspierani przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 17 grudnia, w godzinach od 11:00 do 16:00. Oprocz świątecznego stołu z tradycyjnymi daniami, dla potrzebujących dostępna będzie również bezpłatna opieka medyczna, dla której na miejscu zostanie ustawiony szpital polowy.
Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski.