Kluczowym elementem w pracy każdego chirurga jest dobór odpowiednich narzędzi zgodnie z charakterem zabiegu oraz rodzajem uszkodzonej tkanki. Mają one nie tylko ułatwić specjaliście prawidłowe przeprowadzenie procedury medycznej, lecz także zapewnić pacjentowi komfort w okresie rekonwalescencji. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod uwagę innowacyjne rozwiązanie, które przyczyniło się do znacznego rozwoju branży medycznej. Sprawdźcie, czym są nici rozpuszczalne oraz na jakiej zasadzie działają.
Rodzaje nici chirurgicznych – to warto wiedzieć
Nici chirurgiczne stanowią podstawowy element wyposażenia bloku operacyjnego, bez którego przeprowadzenie zabiegu mogłoby się nie powieść. Są one niezbędne w procesie podtrzymywania uszkodzonej tkanki i zaopatrywania ran, powstałych na skutek przerwania ciągłości skóry. Jako że szwy to atrybut każdego chirurga, hurtownie zaopatrzenia medycznego oferują nam szeroką gamę produktów dostosowanych do potrzeb ich użytkowników. Oznacza to, że dziś możemy wyróżnić szwy niewchłanialne oraz szwy wchłanialne, które w krótkim czasie zdominowały branżę medyczną. Choć nie są one w stanie zastąpić całkowicie tradycyjnych szwów, znalazły szerokie zastosowanie w chirurgii oraz położnictwie. Czym wyróżniają się szwy rozpuszczalne? Zostały wyprodukowane z syntetycznych materiałów, co przekłada się na czas ich wchłaniania. W zależności od rodzaju tkanki mogą zostać użyte szwy plecione lub szwy monofilamentowe.
Nici niewchłanialne charakteryzują się natomiast wysoką odpornością na uszkodzenia, przez co wykorzystywane są najczęściej do tkanek, które wymagają stworzenia mocnego i stabilnego połączenia. Mogą jednak prowadzić do wystąpienia infekcji w obrębie delikatnej tkanki, co znacząco wydłuża proces gojenia. O wyborze szwów decyduje oczywiście specjalista, uwzględniając przy tym kilka kluczowych czynników. My jednak pragniemy skupić się na modelu rozpuszczalnym i podpowiedzieć wam, jak działają szwy wchłanialne i kiedy należy je zastosować.
Szwy rozpuszczalne – po jakim czasie się wchłaniają?
Narzędzia chirurgiczne stosowane w trakcie mniej bądź bardziej inwazyjnych procedur medycznych powinny zostać dostosowane względem potrzeb każdego pacjenta. Szwy niewchłanialne – choć trwałe, nie zawsze muszą zostać użyte. Stąd też coraz częściej spotykamy się z tym, iż pacjenci zostają wypuszczeni do domu ze szwami rozpuszczalnymi, które niewątpliwie są bardzo wygodne. W przeciwieństwie do nici niewchłanialnych z czasem ulegają one całkowitej biodegradacji, dzięki czemu nie istnieje konieczność ich usuwania tuż po zagojeniu się rany. Wraz z trwaniem procesu gojenia tkanki dochodzi do samoistnego zniknięcia, ryzyko wystąpienia odczynów zapalnych jest natomiast znikome. Szwy rozpuszczalne to niewątpliwie prawdziwe udogodnienie zarówno z punktu widzenia specjalisty, jak i jego pacjenta. Więcej na blogu hurtowni medycznej Mercant.
W tym momencie pojawia się pytanie – Jak długo rozpuszczają się szwy? Otóż nie podamy wam jednoznacznej odpowiedzi, gdyż czas wchłaniania szwów uwarunkowany jest głębokością rany, rodzajem zszytej tkanki, materiałem wykonania, a także ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Warto mieć na uwadze, że innowacyjne szwy rozpuszczalne niekiedy znikają dopiero po upływie 2-3 miesięcy. Dodatkowo nie mogą zostać użyte do każdego typu zabiegu. Jeżeli konieczna jest rehabilitacja, wówczas należy zastosować niewchłanialne nici chirurgiczne, które są odporne na obciążenia.
Jak dbać o szwy rozpuszczalne?
Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym wymaga od pacjenta stosowania się do zaleceń lekarskich. Jako że szwy rozpuszczalne podtrzymują tkankę, której ciągłość została wcześniej przerwana, należy odpowiednio o nie dbać. Szwy delikatnie czyścimy kilka razy dziennie, unikając przy tym nadmiernego pocierania. Dobrze, aby pacjent unikał noszenia ubrań opinających ciało, a także wykonanych ze sztucznych materiałów. W razie możliwości wskazane jest, aby regularnie kontrolował miejsce szycia i zapewnił ranie dostęp do powietrza, gdyż ma to wpływ na czas gojenia. Jeżeli w obrębie założonych szwów pojawi się wyraźne zaczerwienienie i obrzęk, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach – wówczas należy skonsultować się z lekarzem.