Schodząc z Rynku Głównego, można przeżyć podróż w przeszłość. Od dwunastu lat działa tam Podziemny Rynek, będący częścią Muzeum Krakowa. Około 700 artefaktów, zaawansowane technologie wystawiennicze i elektronika tworzą atmosferę średniowiecznego targowiska. Co roku władze muzeum upamiętniają otwarcie podziemnego oddziału, w tym roku potrwa ono od 10 stycznia do 5 lutego. W tym roku tematem przewodnim jest eter, czyli materia, z której powstają niebo i zaświaty. W ramach miesięcznych obchodów odbędą się rozmowy, wycieczki i warsztaty.
Specjaliści z muzeum opowiedzą o Krakowie, łącząc go z szeroko pojętą duchowością i boskością, m.in. o wierze, religii, astrologii, etnografii, sztuce konsekrowanej i niezwykłych umysłach krakowskich. Porozmawiają także o tematach, które w minionych festiwalach były wykorzystywane do przedstawienia Krakowa poprzez wodę, ogień, powietrze i ziemię; konkretnie o religii i rytuałach, nauce, sztuce i życiu codziennym/rodzinie.
Jak zwykle w ramach obchodów odbędą się wtorkowe wykłady otwarte, sobotnie spacery i warsztaty oraz zajęcia dla rodzin z dziećmi w ostatnią niedzielę stycznia. Do tego pojawią się dodatkowe atrakcje.