15. edycja Festiwalu Conrada, goszczącego twórców literatury z różnych stron świata, rozpocznie się w Krakowie w najbliższy poniedziałek i potrwa do końca tygodnia, koncentrując się na temacie migracji. Wśród zaproszonych gości znajdą się autorzy z Francji, Ukrainy oraz reprezentanci literatury hiszpańskojęzycznej, włączając Chile, Gwatemalę i Argentynę.
Dyrektor programowy festiwalu, Grzegorz Jankowicz, skupił się na możliwościach literatury jako narzędzia do zrozumienia kryzysu migracyjnego. Określił cel festiwalu jako próbę odpowiedzi na pytania o to, jak pisarze reagują na sytuacje migracyjne i jaki obraz tych doświadczeń przedstawiają w swoich pracach.
Pisarze tacy jak Natasha Brown z Wielkiej Brytanii, Philippe Claudel z Francji, Inga Iwasiów z Polski, Georgi Gospodinow z Bułgarii, Intan Paramaditha z Indonezji i Judith Schalansky z Niemiec podzielą się swoim spojrzeniem na problematykę migracji. Program festiwalu przewiduje również warsztaty i ceremonię wręczenia Nagrody Conrada, a także dyskusje na temat konfliktu w Ukrainie i kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.
Na festiwalu pojawią się również trzy pisarki, które w swoich najnowszych długodystansowych pracach skupiają się na sytuacji wojennej we współczesnej Ukrainie: Kateryna Babkina, Tamara Duda i Hałyna Kruk. Spotkania poświęcone kryzysowi humanitarnemu na granicy polsko-białoruskiej będą prowadzone przez Krzysztofa Czyżewskiego, Olgę Hund i Mikołaja Grynberga – twórców i aktywistów angażujących się w tę problematykę.
Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego oraz w zabytkowym pałacu Potockich w Krakowie.
W związku z 25-leciem ustanowienia literackiej nagrody Lista Goncourtów – Polski Wybór – odpowiednika francuskiej Nagrody Goncourtów – program uwzględnia spotkania z francuskimi autorami takimi jak Grégoire Bouillier i Maryam Madjidi oraz jurorami tej prestiżowej nagrody. Konkurs otrzymał patronat Instytutu Francuskiego, a o laureatach decydują studenci romanistyki.