Tradycyjny Konkurs Szopek Krakowskich, który odbywa się co roku w pierwszy czwartek grudnia, rozpoczął się po raz kolejny. Tym razem swoje unikalne i precyzyjnie wykonane prace, szopkarze z Krakowa zaprezentowali na urokliwym Rynku Głównym. Już najbliższa niedziela przyniesie ogłoszenie tych, którzy zostaną uznani za zwycięzców.
Szopka krakowska to niewątpliwie fenomen o międzynarodowym zasięgu. Zbudowana jest z niezwykle lekkich i nietrwałych materiałów, a jej konstrukcja jest smukła, wielopoziomowa i wieżowa. Bogate zdobienia oraz zminiaturyzowane elementy architektury krakowskiej tworzą unikalną scenerię dla sceny Bożego Narodzenia.
Tegoroczne prace szopkarzy (7 grudnia) pojawiły się na Rynku Głównym, gdzie były ustawione na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Od godziny 10:00 do 12:00 publiczność mogła je podziwiać. O godzinie 12:00, po hejnale krakowskim, tradycyjna kapela ludowa z Bronowic poprowadziła korowód szopek dookoła Rynku, kończąc marsz na scenie. Tam miała miejsce prezentacja szopek i ich twórców. Po tym wydarzeniu, szopkarze przenieśli swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie czekało na nie jury składające się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów oraz plastyków.
Decyzja o laureatach konkursu zostanie podana do publicznej wiadomości 10 grudnia o godzinie 14:00 w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Zgodnie z tradycją, od 11 grudnia 2023 roku do 25 lutego 2024 roku szopki będą dostępne dla publiczności na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.
To był już 81. Konkurs Szopek Krakowskich i pokonkursowa wystawa, które zdobyły honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Wyjątkowość tego zjawiska została podkreślona przez wpisanie go na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2014 roku. Co więcej, od 2018 roku tradycja tworzenia szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.