Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 maja, Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, zaprezentował nową osobę na stanowisku zastępcy prezydenta. Maria Klaman, czwarta w hierarchii zastępców, będzie odpowiedzialna za kierowanie działaniami miejskimi w obszarach edukacji, polityki społecznej oraz mieszkalnictwa. Zadeklarowała, że jej działania będą zgodne z programem zawartym w porozumieniu pomiędzy Nową Lewicą a Aleksandrem Miszalskim.
Maria Klaman podczas swojego wystąpienia podkreśliła wagę partycypacji obywateli w życiu miasta. Wyraziła chęć rozwijania wszystkich dostępnych narzędzi współdecydowania o sprawach miejskich przez mieszkańców. Zapewniła również, że jest otwarta na współpracę ze wszystkimi grupami społecznymi i chce działać na rzecz łączenia różnych środowisk.
Klaman to postać wszechstronna, urodzona 10 sierpnia 1985 roku. W swojej karierze zawodowej była menedżerką, edukatorką i trenerką. Jej doświadczenie obejmuje pracę jako rzecznik prasowy w samorządach lokalnych, organizacjach pozarządowych oraz instytucjach kultury w Gdańsku, Warszawie i Sopocie. Jest członkinią Nowej Lewicy. Pełniła rolę mentorki w kampanii edukacyjnej „Kobiety na wybory” (2024) oraz była rzeczniczką i doradczynią zarządu, a także koordynatorką działań operacyjnych w Stowarzyszeniu Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski” (2021-2024).
Jako kierowniczka referatu Biura ds. Współpracy Samorządowej i Repatriacji w Urzędzie Miasta Sopotu (2021–2024) zdobyła cenne doświadczenie. Była też szefową programu rozwojowego „Szkoła liderów politycznych dla samorządowców, liderów i liderek organizacji pozarządowych, aktywistów, posłów i posłanek” (2018–2021). Pracowała jako redaktorka i sekretarz redakcji „Polish Theatre Journal” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (2016–2019). Współorganizowała projekty w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę” (2015–2017), pełniła rolę trenerki w Fundacji Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” (2013–2017) oraz była szefową Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku (2011–2015).
Przez lata, Klaman angażowała się w różne projekty edukacyjne i treningi dla urzędników, samorządowców, członków organizacji pozarządowych, aktywistów, młodzieży, rad seniorów, animatorów i pracowników instytucji kultury. Była też pomysłodawczynią, redaktorką i współautorką książki „Partycypacja. Przewodnik Krytyki Politycznej”.
Jej wykształcenie obejmuje studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (MBA in Community Management – w trakcie), filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim (specjalizacja edytorska i nauczycielska), filozofię również na Uniwersytecie Gdańskim, studia podyplomowe z Gender Studies w Polskiej Akademii Nauk oraz uczestnictwo w programie rozwoju liderów – Game Changers Academy.