Nadszedł czas na świętowanie nocy Kupały i początku lata podczas tegorocznej edycji krakowskich Wianków. Program imprezy, która odbędzie się nad brzegiem Wisły oraz w innych malowniczych miejscach miasta, obiecuje mnóstwo zabawy, tańca i tradycyjnego plecenia wianków.
Zaplanowana na dni 22 i 23 czerwca impreza przyniesie mieszkańcom Krakowa muzyczne i folklorystyczne doznania. Wśród artystów, którzy wystąpią na scenie Wianków, znalazła się czterokrotna laureatka Fryderyków Natalia Przybysz, Rubens z dziesięcioletnim stażem sceniczny oraz Freakin’ Disco, którego muzyka to energetyczny miks elektroniki i psychodelii. Publikę oczaruje również Zalia, jedna z najbardziej obiecujących polskich wokalistek oraz słoweńska artystka Astrid, specjalizująca się w grze na elektronicznej harfie.
W ramach programu EtnoWianki, przygotowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, będzie można podziwiać tradycyjne tańce bałkańskie w wykonaniu zespołu IGLIKA. Program obejmuje również możliwość nauczenia się śpiewu najstarszych pieśni świętojańskich czy wspólną zabawę w tanecznym kręgu. Ponadto, noc Kupały upłynie pod znakiem klubowej zabawy w Klubie Spotkań Poczta Główna, gdzie artyści z konferencji Miasto Reaktywacja będą grać do białego rana.
Tradycyjnie, niedzielny poranek upłynie przy dźwiękach Koncertu o świcie, który jednocześnie otworzy festiwal EtnoKraków/Rozstaje. Sobotnie popołudnie będzie natomiast okazją do plecenia wianków. Kilka lokalizacji na Plantach zostanie zaopatrzone w stacje do plecenia wianków, które umożliwią stworzenie własnej, niepowtarzalnej ozdoby. Wszystkie utworzone wianki będą mogły zostać puścione na Wisłę z terenu Przystani Muzeum Krakowa (bulwar Rodła).
Tegoroczna edycja Wianków nie ogranicza się jednak tylko do muzyki i plecenia wianków. Dzięki współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego z innymi instytucjami kulturalnymi miasta, impreza zyskała nowy wymiar. Zamek Królewski na Wawelu odkryje przed zwiedzającymi swoje tajemnice, a Dom Norymberski zorganizuje festyn z okazji 45-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi. Natomiast Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zaprosi na program „Babka o babce! – opowieści o ziołach i zielu”.
Ważnym punktem programu będzie uroczyste otwarcie parku Tetmajera w dzielnicy Bronowice, które odbędzie się 22 czerwca. Organizatorzy przewidzieli atrakcje dla różnych grup wiekowych, takie jak zwiedzanie zabytkowego dworku uwiecznionego w Weselu Wyspiańskiego czy warsztaty składania kwiatów z bibuły.
Po sobotnich zabawach przyjdzie czas na odpoczynek. Na niedzielę zarówno Przystań Muzeum Krakowa, jak i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zaplanowali szereg aktywności pod gołym niebem, które umożliwią relaks w otoczeniu natury. Tego samego dnia odbędzie się również konferencja „Miasto Reaktywacja”, poświęcona kreatywnemu wykorzystaniu nieużytków miejskich poprzez kulturę.
Zapraszamy do wspólnego świętowania początku lata w dniach 22-23 czerwca nad Wisłą i nie tylko. Szczegółowy harmonogram wydarzeń zostanie opublikowany wkrótce.
Zabytki