Skanska SA wygrywa przetarg na realizację projektu ul. 8 Pułku Ułanów w Krakowie

Skanska SA, jedna z trzynastu firm i konsorcjów, które starały się o kontrakt, zwyciężyła w przetargu zorganizowanym przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Przedmiotem przetargu była realizacja trzech spośród czterech zaplanowanych odcinków nowej ul. 8 Pułku Ułanów, mającej łączyć ulicę Zawiłą ze skrzyżowaniem ulic Kapelanka i Brożka. Projekt obejmuje odcinek pierwszy (ul. Zawiła – okolice ul. Krępy), trzeci (ul. Podhalańska – Trasa Łagiewnicka) oraz czwarty (Trasa Łagiewnicka – skrzyżowanie ul. Grota Roweckiego i ul. Kapelanka). Odcinek pomiędzy ul. Podhalańską a Trasą Łagiewnicką będzie realizowany we współpracy z Wodociągami Miasta Krakowa, co wiąże się z budową podziemnej sieci wodociągowej.

Cały czas trwa proces ubiegania się o decyzję ZRID dla drugiego odcinka (okolice ul. Krępy – ul. Podhalańska), ale umowa z Skanska SA uwzględnia możliwość dodania go do listy zadań po uzyskaniu wymaganych pozwoleń. Oferta Skanska SA była najbardziej atrakcyjna spośród 13 zgłoszonych, z ceną wynoszącą około 33,7 mln zł. Oczekuje się, że umowa zostanie podpisana na przełomie sierpnia i września, a wykonawca będzie miał 18 miesięcy na ukończenie prac od momentu podpisania kontraktu.

Po zakończeniu wszystkich czterech odcinków, ul. 8 Pułku Ułanów ma służyć jako alternatywa dla ul. Kobierzyńskiej i poprawić komunikację w dzielnicach VIII i IX. W ramach projektu powstanie nowa droga zbiorcza o długości 2,7 km, z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Droga ta nie wpłynie znacząco na otoczenie, co potwierdza wydana decyzja środowiskowa. Po ulicy będą kursować autobusy, a wzdłuż jezdni zaplanowano budowę dróg rowerowych lub ciągów pieszo-rowerowych. W projekcie uwzględniono również zapotrzebowanie na nową infrastrukturę podziemną, taką jak sieci wodociągowe i kanalizacyjne, a także rozwiązania mające na celu minimalizację wpływu inwestycji na środowisko.

Warto dodać, że budowa ul. 8 Pułku Ułanów była planowana od wielu lat i została uwzględniona w dokumentach planistycznych miasta. Projekt posiada ważną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, wydaną na podstawie wcześniej opracowanych dokumentów i programu funkcjonalno-użytkowego. W toku przygotowywania dokumentacji dla tego zadania, projektowe rozwiązania były konsultowane z mieszkańcami, a ich sugestie zostały uwzględnione tam, gdzie było to możliwe.