System alarmowy jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów na zabezpieczenie budynku. Alarm jest często montowany na prywatnych posesjach, jednak co w przypadku firm? Czy warto zainwestować w system alarmowy w firmie? Jakie korzyści przemawiają za tym rozwiązaniem?
Działanie systemu alarmowego
System alarmowy to kompletny zespół urządzeń, które są ze sobą połączone. Mają na celu zabezpieczenie obiektu. Na system alarmowy składają się następujące elementy:
- centrala alarmowa, która ma odpowiadać za kontrolę prawidłowej pracy wszystkich urządzeń, najczęściej jest umieszczona w zabezpieczonej obudowie,
- czujniki, w zależności od konkretnego modelu, będą to czujniki ruchu, a także czujniki zbicia szyby, czadu czy dymu,
- sygnalizatory optyczne i akustyczne, które informują właściciela o zagrożeniu, mogą być zamontowane wewnątrz, jak i na zewnątrz,
- manipulatory, są to urządzenia służące do obsługi systemu, dzięki nim możliwe jest włączenie i wyłączenie systemu, a także przekazywanie informacji do centrali.
Zawsze istnieje również możliwość rozszerzenia instalacji o kolejne urządzenia.
Zasada działania systemu alarmowego opiera się na przetworzeniu danych przez połączone urządzenia. Informacje mogą być dostarczane np. przy pomocy fal radiowych, czy przewodów – wiele w tej kwestii zależy od konkretnego systemu alarmowego.
Systemy alarmowe dostępne są w wielu wersjach, a przy wyborze najlepszego modelu, należy wziąć pod uwagę:
- rodzaj budynku,
- wielkość budynku,
- potrzeby mieszkańców/pracowników.
Niezbędne jest również przygotowanie stosownego projektu systemu alarmowego, dzięki któremu określenie wymaga i dostosowanie urządzenia będzie prostsze.
Co daje montaż systemu alarmowego w firmie?
Czy warto zdecydować się na alarmy Kraków? Zdecydowanie tak. Jakie zalety posiada to rozwiązanie w przypadku firm? Przede wszystkim umożliwia natychmiastowe wykrycie próby włamania, czy też pożaru. Umożliwia to niemalże natychmiastową reakcję, a to z kolei wiąże się z możliwością szybszego odnalezienia sprawcy.
Alarm jest również swego rodzaju straszakiem – podobnie jak monitoring. Świadomość takiej instalacji zdecydowanie zniechęca potencjalnych włamywaczy i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia przykrej sytuacji.
W przypadku pożaru – możliwe jest szybkie wezwanie odpowiednich służb i uniknięcie wielu szkód. To samo dotyczy zaczadzenia, nieszczelności instalacji gazowej, czy nawet zalania. Jeśli w firmie obecni są pracownicy, alarm szybko poinformuje o tym, że coś jest nie tak.
Wszystkie te czynniki wpływają również na poczucie bezpieczeństwa. Pracownicy w takiej firmie będą czuć się pewniej, a mienie firmy – będzie lepiej chronione. Zniszczenie sprzętu czy towaru z pewnością nie jest atrakcyjnym scenariuszem i system alarmowy pozwoli takiej sytuacji właśnie uniknąć.
Pamiętaj, by montaż instalacji zlecić profesjonalnej firmie, która zajmie się również odpowiednim dopasowaniem systemu. Postaw na wykwalifikowanych specjalistów, by alarm rzeczywiście chronił.