Nabycie spadku następuje automatycznie z mocy samego prawa, w chwili śmierci spadkodawcy. Spadek to prawa majątkowe przysługujące w chwili śmierci spadkodawcy, ale także długi jakie spadkodawca po sobie zostawia. Nabycie spadku przez spadkobierców zarówno ustawowych jak i testamentowych następuje w chwili śmierci spadkodawcy – co określone jest w przepisach jako otwarcie spadku. Nabycie spadku obejmuje nie tylko nabycie aktywów należących do spadku, ale również przyjęcie długów – jeśli spadkodawca takie posiadał. Osoby które otrzymują spadek, powinny więc zdawać sobie sprawę, że odziedziczyć można nie tylko majątek, ale również długi. Jeśli z tego powodu spadek jest dla nas niekorzystny, mamy pewną furtkę wyjścia w postaci odrzucenia spadku. Odrzucenie spadku umożliwia uniknięcie spłaty zobowiązań zaciągniętych przez spadkodawcę.
Kiedy warto odrzucić spadek?
Niekiedy odrzucenie spadku jest dla nas bardzo korzystne. Warto rozważyć jego odrzucenie w sytuacji, gdy spadkodawca pozostawił po sobie długi, które mogą być dla nas problemem i przewyższają wartość przedmiotów majątkowych wchodzących w skład spadku.
Co nam daje odrzucenie spadku?
Odrzucenie spadku to bardzo poważna decyzja, która jest nieodwołalna. Może być odwołana jedynie w wyjątkowych sytuacjach np. działania pod wpływem błędu lub groźby. Wówczas można uchylić się od skutków złożonego oświadczenia. W momencie złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, jesteśmy wyłączeni z dziedziczenia, a nasz status spadkobiercy przepada. Decydując się na nieprzejmowanie długów spadkowych, nie nabywamy żadnych aktywów należących do spadku. Również przepada nasze prawo do zachowku. Warto zatem przed podjęciem decyzji o odrzuceniu spadku skonsultować się z dobrym adwokatem w Krakowie, który rozwieje wszystkie nasze wątpliwości, udzieli wyczerpującej porady prawnej, oraz wyjaśni skutki prawne, i finalnie pomoże podjąć właściwą decyzję.
Kiedy możemy odrzucić spadek?
W brzmieniu artykułu 1015 §1 kodeksu cywilnego spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od dnia w którym powziął informację na temat swojego powołania do spadku, może ten spadek odrzucić. Jeśli spadkobierca takiego oświadczenia w podanym terminie nie złoży następuje automatycznie przyjęcie spadku przez spadkobiercę, ale z ograniczeniem jego odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości aktywów spadkowych czyli z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie można złożyć u notariusza lub przed sądem.
ODRZUCENIE SPADKU – kto po kim dziedziczy?
Warto również przeanalizować w temacie odrzucenia spadku – kolejność dziedziczenia. Jeśli chcemy aby odrzucenie spadku było skuteczne, trzeba mieć świadomość jak w danym przypadku, będzie następowała kolejność dziedziczenia. Bez wykonania tego ruchu, może okazać się odrzucenie spadku będzie bezskuteczne, tym samym nie pozbędziemy się problemu.
Okazuje się, że kolejność dziedziczenia ma ogromny wpływ na kwestie odrzucenia spadku. Spadkobiercy bowiem odrzucają spadek w identycznej kolejności w jakiej dochodzą do dziedziczenia. W rezultacie osoba dziedzicząca w dalszej kolejności odrzuca spadek dopiero wtedy, gdy zostanie on uprzednio odrzucony przez krewnego dziedziczącego przed nią. Prawo spadkowe bywa dość skomplikowanie dla osób które nie mają z nim do czynienia na co dzień.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Agencją interaktywną Agave.pl – Pozycjonowanie Kraków.