Projekt Smocza Ścieżka w Krakowie: Kolejne rzeźby smoków zdobią miasto

W Krakowie trwa innowacyjny projekt, mający na celu ożywienie legend miejskich za pomocą smoczych figur. Projekt ten, finansowany z budżetu obywatelskiego, jest koordynowany przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Pierwsze postaci smoków zostały zainstalowane na ulicach miasta w listopadzie poprzedniego roku. Obecnie trwają prace nad montażem kolejnych rzeźb, które nie tylko mają na celu upiększenie przestrzeni miejskiej, ale również mają za zadanie opowiadać historię Krakowa przez pryzmat sztuki.

Na ulicy Kopernika pierwsze instalacje smocze już cieszą oko przechodniów. Kolejne smoki są teraz umieszczane w strategicznych punktach miasta. W pobliżu kościoła św. Mikołaja znajduje się Smok z metrem, przed ogrodem botanicznym można spotkać Smoka Astronoma, a przed Katedrą Kliniki Chirurgii UJ stoi Smok Lekarz. Przy skwerze Zbigniewa Brzezińskiego umieszczono Smoka Sportowca, a na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Rybaki odnaleźć można Smoka z literą K.

Na ulicy Rakowickiej, nieopodal Muzeum Fotografii, zainstalowano Smoka Fotografa. Na rondzie Mogilskim, w pobliżu Bastionu V Lubicz – Twierdzy Kraków, znajduje się Smok Żołnierz CK, a przy kładce o. Bernatka stoi Smok Romantyk. Ponadto, mieszkańcy oraz goście miasta mogą spotkać Smoka Emausowego naprzeciwko klasztoru sióstr Norbertanek oraz Smoka Lajkonika na skwerze Konika Zwierzynieckiego. Instalacja smoków na ul. Kościuszki, gdzie obecnie trwają remonty, zaplanowana jest jednak na późniejszy czas. Ten projekt to więcej niż tylko ozdoba – to inicjatywa wzbogacająca kulturalną i turystyczną ofertę miasta, zachęcając do odwiedzin mniej znanych miejsc.

Ale to nie koniec smoczej historii Krakowa. Jeszcze w listopadzie poprzedniego roku, siedem pierwszych smoków zostało umieszczonych w różnych lokalizacjach w mieście: Smok Geodeta przy al. Dembowskiego niedaleko Szkoły Podstawowej nr 29, Smok Filmowiec przy al. Krasińskiego przed kinem Kijów, Smok Malarz na placu Axentowicza, Smok Turysta w parku Bednarskim, Smok Wodny na placu Na Groblach, Smok z latawcem w parku Jordana oraz Smok z mapą w parku Krakowskim. Te smoki dały początek smoczej ścieżce. W czerwcu do grupy dołączył Smok Kazimierz, zainicjowany przez Galerię Kazimierz, który można znaleźć przy ul. Podgórskiej 34.

Koncepcją stworzenia smoczych figur w znamienitych punktach miasta byli Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Projekt był koordynowany przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, a rzeźby zostały zaprojektowane przez Andrzeja Mleczko i Edwarda Lutczyna. Prace nad figurami prowadził Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Jana Tutaja oraz dr Jacka Dudka. Montażem rzeźb zajmuje się Zarząd Dróg Miasta Krakowa, a Wydział ds. Turystyki zaprasza mieszkańców i gości miasta do spacerów szlakiem smoczego dziedzictwa.

Smoki, przybierające różne personifikacje, wyznaczają ścieżkę zwiedzania miasta, poprowadzoną przez miejsca wartych zobaczenia. Każdy ze smoków ma swój unikalny atrybut, o którym można dowiedzieć się więcej, skanując kod QR znajdujący się na specjalnej tabliczce na postumencie rzeźby. Dodatkowe informacje na temat smoczych rzeźb dostępne są również na stronach internetowych miasta.