Na Uniwersytecie Jagiellońskim trwa burzliwa dyskusja na temat przyszłości jednego z jego domów studenckich, popularnie znanego jako „Kamionka”. W mediach społecznościowych pojawia się petycja w obronie tego miejsca, prosząca o zatrzymanie planów jego sprzedaży przez uczelnię.
Akademik „Kamionka” to dwa trzykondygnacyjne budynki w krakowskiej dzielnicy Czyżyny, które mogły pomieścić łącznie 121 studentów do pierwszej połowy 2019 roku. W 2022 roku te budynki służyły jako schronienie dla uchodźców z Ukrainy. Od tamtego czasu nie są one wykorzystywane. W styczniu 2018 roku Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydował o sprzedaży tego kompleksu, co wywołało wiele kontrowersji, biorąc pod uwagę wcześniejsze apele o braku miejsc w akademikach.
Adam Koprowski, rzecznik uczelni, wyjaśnia, że decyzja o sprzedaży nieruchomości była reakcją na sygnały od studentów, którzy nie chcieli mieszkać w „Kamionce” ze względu na jej znaczne oddalenie od obiektów UJ. Zgodnie z decyzją władz, pieniądze uzyskane ze sprzedaży miały służyć na budowę nowego akademika na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koprowski dodaje, że obiekty przy ulicy Kamionka 11 i 11a wymagają remontu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Studenci apelują o „Kamionkę”
Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej, do którego należą studenci, skierowało online petycję do rektora UJ, apelując o wycofanie się z planów sprzedaży „Kamionki”. Zdaniem autorów petycji, argument o niedogodnej lokalizacji jest nieprawdziwy. Wskazują, że dojazd przyspieszonym autobusem 578 z „Kamionki” na kampus uniwersytecki na Ruczaju zajmuje około 30 minut, podczas gdy z innego domu studenckiego „Piast” na Krowodrzy trwa to nawet o 10 minut dłużej i wymaga przesiadki. Autorzy petycji proponują „ponowne zaadaptowanie budynków na potrzeby domu studenckiego”.
Co zamiast „Kamionki”?
Podczas inauguracji nowego roku akademickiego, rektor Jacek Popiel zapowiedział plany budowy nowych akademików na Kampusie UJ. Mieszczący się w północnej części kampusu, w okolicach ul. Łojasiewicza nowy dom studencki miałby oferować 277 pokoi dwuosobowych, portiernię oraz wspólne piętrowe kuchnie i małe aneksy kuchenne w pokojach. Wnioskowanie o dofinansowanie inwestycji do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęto w kwietniu 2023 roku.
Członkowie Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej jednak sceptycznie podchodzą do tych planów, argumentując, że choć słyszą o nich od lat, uniwersytet nie przedstawił jeszcze konkretnego planu ani terminu budowy nowego akademika.