Wybory parlamentarne oraz przeprowadzone równocześnie referendum zaplanowane są na 15 października. W Krakowie, liczba osób, które zdecydowały się na dopisanie do listy wyborców była niespotykana – suma ta wynosiła ponad 75 tysięcy.
Do 12 października, obywatele mieli możliwość ubiegania się o możliwość zmiany miejsca głosowania. Wniosek o zaświadczenie umożliwiające oddanie głosu w dowolnej komisji wyborczej na terenie kraju, lub wniosek o dopisanie do konkretnej komisji wyborczej były dostępne dla wszystkich.
Zgodnie z danymi podanymi przez Tomasza Popiołka, dyrektora Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, do list wyborców dopisało się dokładnie 75 tys. 634 osób. To grupa, która zamierza głosować w Krakowie, mimo że nie jest uwzględniona w regularnym spisie wyborców.
Popiołek dodał, że większość wniosków została złożona drogą elektroniczną. Zauważył również rosnącą popularność tych usług. Do stałego obwodu głosowania dopisało się dodatkowo 3 tys. 388 osób. Popiołek przewiduje, że to duże zainteresowanie przekłada się na wysoką frekwencję wyborczą, oczekiwaną na dzień 15 października.
Rekord padł również w kwestii zaświadczeń o prawie do głosowania w dowolnej komisji wyborczej. Z wnioskiem o takie zaświadczenie wystąpiło 10 tys. 232 osób. Dla porównania, podczas poprzednich wyborów w 2019 roku było to jedynie 4 tys.634 osób, a w 2015 roku – 3 tys. 530 – informuje Popiołek.
Urzędnicy miasta Krakowa przypominają, że osoby starsze, mające trudności z poruszaniem się lub z niepełnosprawnością mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do obwodowej komisji wyborczej na terenie miasta, w dniu wyborów. Informacje na ten temat można uzyskać dzwoniąc na numery: 12 616 50 76 lub 12 616 50 26.