Zaplanowane na najbliższą niedzielę święto Alei Róż w Nowej Hucie w Krakowie, niewątpliwie zaskoczy swoją różnorodnością. W ofercie wydarzenia znajdą się bowiem nie tylko warsztaty manualne, takie jak tworzenie artystycznych lampionów z recyklingowanych puszek aluminiowych czy budowanie budek dla ptaków z odzyskanych opakowań plastikowych, lecz także na przykład bezpłatne konsultacje z doświadczonymi fizjoterapeutami.
Organizatorzy tego nietypowego święta zapraszają do wzięcia udziału wszystkich mieszkańców miasta Krakowa w godzinach od 11:00 do 15:00. Ciekawym punktem programu są zaplanowane warsztaty graffiti, spacer po malowniczych zakamarkach Nowej Huty i koncert zespołu Immersja. Dodatkowo, entuzjaści sztuki architektonicznej będą mieli okazję wysłuchać wykładu na temat zagospodarowania i architektury Alei Róż. Wydarzenie jest inicjatywą Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida.
W lipcu bieżącego roku dobiegła końca prawie roczna przebudowa Alei Róż, która była realizowana dzięki budżetowi obywatelskiemu. Celem projektu było przywrócenie historycznego układu zieleni z lat 50. XX wieku. Teraz na alei można podziwiać aż 1260 krzewów różnych odmian oraz 3500 innych krzewów, w tym lilaki i ligustry pospolite. Ponadto, na terenie parku zasadzono 500 bylin i roślin cebulowych oraz 24 młode lipy drobnolistne, które stanowią uzupełnienie istniejących już tu dwóch szpalerów tego drzewa.
Przebudowa przyniosła również znaczące zwiększenie powierzchni czynnej biologicznie Alei Róż – z 600 mkw. do 1700 mkw. Wszystko to za sprawą usunięcia betonowych płyt spod drzew i pokrycia tej przestrzeni tzw. ziemią amsterdamską, pokrytą warstwą nawierzchni mineralnej. Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, takie rozwiązanie korzystnie wpływa na warunki wzrostu roślin na obszarach zurbanizowanych – m.in. umożliwiając im lepsze pobieranie wody.
Rośliny, które niegdyś rosły na alei, w tym róże, zostały przeniesione i znalazły nowe miejsce, gdzie mogą dalej rosnąć.