Upamiętnienie 110. rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego: Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Dziś odbywa się 59. edycja (44. po II wojnie światowej) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który startuje z krakowskich Oleandrów. Jest to wydarzenie upamiętniające 110. rocznicę Legionowego Czynu Niepodległościowego.

6 sierpnia 1914 roku, na polecenie Józefa Piłsudskiego, z Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa. O godzinie 9.45 żołnierze tej formacji obalili słupy graniczne państw zaborczych w miejscowości Michałowice. Następnie, po wyzwoleniu Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin spod władzy rosyjskiej, dotarli do Kielc 12 sierpnia.

I Kompania Kadrowa była pierwszym regularnym oddziałem armii polskiej powstałym po powstaniu styczniowym. Przyczyniła się do utworzenia Legionów Polskich, które swoim wysiłkiem zbrojnym podczas I wojny światowej doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. W celu uczczenia tego ważnego wydarzenia historycznego, już od ponad pół wieku (44 lata po II wojnie światowej) organizowany jest Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Tradycja ta jest kontynuowana także w tym roku.

Marsz zgromadził młodzież z Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe oraz kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

Z okazji marszu, Kraków ozdobiony został flagami państwowymi i miejskimi. Flagi zawisły na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych, przy pomniku Józefa Piłsudskiego i pod Wawelem. Maszty na Małym Rynku i przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych udekorowane zostały biało-czerwonymi flagami. Stojaki z flagami postawiono również przy pomniku i kopcu Józefa Piłsudskiego, przy Krzyżu Katyńskim, na Oleandrach i przy CK Rotunda.

Kładka o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach należąca do firmy Emitel zostaną podświetlone na biało-czerwono. Popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego w Urzędzie Miasta Krakowa w holu kamiennym ozdobione zostanie biało-czerwoną flagą.

5 sierpnia o godzinie 15.00 odbył się uroczysty apel rozpoczynający marsz, podczas którego złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy jego imienia. Pół godziny później uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej przemaszerowali z asystą wojskową i orkiestrą spod pomnika ulicami Piłsudskiego, Podwale, św. Anny na Rynek Główny. Tam nastąpiło złożenie kwiatów w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki. Po tej ceremonii uczestnicy maszerowali ulicą Grodzką na Wawel, gdzie o godzinie 16.30 odbył się apel w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i złożenie kwiatów na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora Marszu w latach 2006–2009. O godzinie 17.00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza w intencji marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierzy. Następnie (godzina 18.15) odbył się przemarsz z asystą wojskową i orkiestrą z Wawelu na plac o. gen. Adama Studzińskiego oraz złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim.

Po zakończeniu tych uroczystości delegacja uczestników marszu skierowała się na Mały Rynek, gdzie odbyła się 88. Krakowska Lekcja Śpiewania „Kadrówka 1914” organizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.

Wieczorem, o godz. 19.45 odbył się uroczysty capstrzyk pod kopcem Józefa Piłsudskiego na Sowińcu, połączony ze złożeniem ziem w kopcu i składaniem kwiatów.

6 sierpnia, o godz. 7.00 uczestnicy marszu wzięli udział w uroczystym apelu na Oleandrach z udziałem asysty wojskowej i orkiestry, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Następnie przemaszerowali z Oleandrów na cmentarz Rakowicki, gdzie o godz. 8.00 odbył się apel pamięci przy Kwaterze Legionowej, podczas którego zostały złożone kwiaty na mogiłach Legionistów.