Zaplanuj weeekend w Krakowie – co warto zobaczyć w mieście?

Planując jednodniową wycieczkę do Krakowa, zazwyczaj skupiamy się na tym, aby zobaczyć jak najwięcej zabytków. Kraków posiada oczywiście wiele wspaniałych, zabytkowych miejsc, jednak w tym mieście możemy skorzystać także z wielu niesamowitych atrakcji. Bez wątpienia warto wybrać się także w miejsca, które oferują nam wypoczynek na łonie natury. Jeżeli chcemy zobaczyć co do zaoferowania ma nam to niezwykłe miasto ulokowane w województwie małopolskim, to bez wątpienia warto zaplanować nie tylko jeden dzień, ale cały weekend w Krakowie.

Co warto zobaczyć planując weekend w Krakowie?

Najczęściej wybieranymi przez turystów miejscami są lokalne zabytki, dzięki którym mogą oni poznać zarówno losy mieszkańców regionu na przestrzeni wieków, jak i samą historię miasta. Oczywiście nie tylko zabytki mogą nam w tym pomóc, warto odwiedzić także krakowskie muzea, które również są kopalnią wiedzy i ciekawostek.

Jakie zabytki warto odwiedzić, spędzając weekend w Krakowie?

Wawel

Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty bez wątpienia jest Katedra na Wawelu, która zajmuje szczególne miejsce nie tylko na mapie miasta, ale również w jego historii. Jednak nie tylko fani historii będą zachwyceni wizytą na
Wawelu, również miłośnicy architektury i sztuki z pewnością docenią zarówno sam zamek, jak i wszystkie eksponaty i dzieła znajdujące się na jego terenie.

Odwiedzając Wzgórze Wawelskie, warto mieć na uwadze, że to właśnie tam odbywało się wiele niezwykle ważnych wydarzeń, które na zawsze wpisały się do historii. Wielu władców było koronowanych właśnie na Wawelu. Na jego terenie pochowano też wielu zasłużonych Polaków.

Katedra znajdująca się na Wawelu początkowo reprezentowała styl gotycki, jednak przez lata była ona przebudowywana i remontowana, dzięki czemu odwiedzając to miejsce, możemy zobaczyć wiele najróżniejszych stylów architektonicznych w jednym miejscu.

Pamiętajmy o tym, że wybierając się na Wawel mamy kilka możliwości zwiedzania. Pierwszym wyborem może być samodzielne poznawanie Wzgórza Wawelskiego, katedry oraz wszystkich zakątków i eksponatów znajdujących się na ich terenie. Do takiego zwiedzania warto przygotować się wcześniej, aby dobrze zorganizować trasę zwiedzania i niczego nie przegapić.

Jeżeli nie chcemy spędzać zbyt wiele czasu na przygotowywaniu trasy zwiedzania Wzgórza Zamkowego, to z całą pewnością dobrym posunięciem będzie zakup przewodnika audio, który można dostać na miejscu. Koszt przewodnika to kilka złotych, a znacznie ułatwia on zobaczenie dosłownie wszystkiego, co jest warte zobaczenia na Wzgórzu Zamkowym. Dodatkowo przewodnik nie tylko oprowadza nas po wszystkich zakątkach tego miejsca, ale również przybliży nam jego historię.

Wybierając się na Wawel, powinniśmy pamiętać o tym, że zwiedzanie niektórych części takich jak np. Muzeum Katedralne, czy Dzwon Zygmunta są dodatkowo płatne. Jeżeli chcemy je odwiedzić, to powinniśmy wliczyć koszta zwiedzania w nasz planowany budżet na weekend w Krakowie.

Kościół Mariacki w Krakowie

Kolejnym niezwykle popularnym krakowskim zabytkiem jest Kościół Mariacki w Krakowie, który nie bez przyczyny przyciąga uwagę turystów z całego świata. Co prawda zwiedzanie ołtarza jest płatne, jednak naprawdę warto poświęcić kilka złotych, aby zobaczyć ten słynny na całym świecie zabytek. Zarówno ołtarz, jak i wnętrza świątyni robią oszałamiające wrażenie.

Jednak ołtarz, wspaniałe sklepienia kościoła, freski i rzeźby to nie wszystko, co skłania turystów do odwiedzenia Kościoła Mariackiego, również fakt, że na miejscu możemy odpłatnie wybrać się na wieżę Mariacką i podziwiać Kraków z góry sprawia, że to miejsce jest bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i przez mieszkańców miasta. Wejście na wieżę również jest płatne, jednak widoki, jakie będziemy mieli okazję podziwiać, warte są każdej wydanej złotówki.

Warto wiedzieć o tym, że to właśnie z tej wieży co godzinę rozbrzmiewa hejnał, który urywa się zawsze w tym samym momencie. Ma to związek z legendą, która głosi, że kiedyś hejnalista przebywający na wieży zobaczył zbliżających się Tatarów i chcąc ostrzec mieszkańców, zaczął grać hejnał. Hejnalista miał zostać trafiony tatarską strzałą, tym samym hejnał nie został dokończony i po dziś dzień urywa się w trakcie gry. Warto wiedzieć, że do dzisiaj hejnał grany jest na żywo.

Smocza jama

Smocza jama to kolejny miejsce w Krakowie, które warto odwiedzić. Znajduje się ona u podnóża Wzgórza Wawelskiego. To miejsce związane jest z legendą o przerażającym smoku wawelskim, którego bali się wszyscy okoliczni mieszkańcy. Legenda głosi, że smoka wawelskiego próbowało pokonać wielu śmiałków, jednak każda próba kończyła się dla odważnych wojowników tragicznie. Swoich sił spróbował również skromny i zarazem sprytny szewczyk, który wiedząc, że smok jest łakomy podłożyć do jego jamy baranka wypełnionego siarką. Smok zjadł przynętę i już po niedługim czasie siarka zaczęła palić go od środka. Potwór, chcąc sobie ulżyć, zaczął pić wodę, pił jej tyle, aż w końcu pękł. Jeżeli wybieramy się do smoczej jamy z młodszymi członkami rodziny, warto przybliżyć im legendę o smoku wawelskim.

Na bulwarach wiślanych możemy zobaczyć również rzeźbę przedstawiającą smoka, do którego należała smocza jama. To również dla większości turystów obowiązkowy punkt wyjazdu podczas spędzania weekendu w Krakowie.

Teatr Słowackiego

Teatr Słowackiego to bez cienia wątpliwości nie tylko miejski zabytek, ale także najpopularniejszy teatr w Krakowie. Budynek teatru powstał w latach 1891-1893 według projektu architekta Jana Zawiejskiego.

Budowa teatru odbiła się szerokim echem w mieście i pełna była kontrowersji ze względu na fakt, że aby wybudować go, postanowiono wyburzyć pozostałości szpitala św. Ducha, a te z kolei pochodziły z okresu średniowiecza, miały więc dla miasta znaczenie historyczne.

Jan Matejko ze względu na ten fakt oddał berło panowania w sztuce, które było uhonorowaniem jego osoby przez władze miasta. Matejko nie krył swoich poglądów dotyczących tego, że nie może przyjąć takiego odznaczenia od osób, którym obojętny jest los historycznych pamiątek.

Mimo kontrowersji teatr powstał i aż do 1909 roku nosił imię Aleksandra Fredry, później przemianowano go na Teatr im. Juliusza Słowackiego.

Każdy zwiedzający może zapoznać się z wnętrzami teatru podczas wycieczki z lokalnym przewodnikiem. Obecność przewodnika umożliwia nam odwiedzenie teatralnej garderoby.

Warto wiedzieć, że to właśnie w tym miejscu w 1896 roku odbył się pierwszy w Polsce pokaz filmowy.

Sukiennice

Planując weekend w Krakowie, powinniśmy wziąć pod uwagę Sukiennice, których założenie przypada na XIII wiek. Na początku znajdowały się tam dwa rzędy, w których swój asortyment prezentowali handlarze. Pomiędzy rzędami była uliczka, którą pomiędzy stoiskami przechadzali się mieszkańcy. Sukiennice powstały na zlecenie księcia Bolesława Wstydliwego.

Później w tym miejscu powstała budowla, którą w roku 1555 strawił pożar. Przebudową zajęli się Santi Gucci, mistrz Pankracy oraz Jan Maria Padovano. Budowlę stworzono tak, aby górne elementy elewacji w przypadku pożaru osłaniały właściwy dach i zapobiegały szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Wśród projektantów poszczególnych elementów Sukiennic znaleźli się także Tomasz Pyrliński oraz Jan Matejko.

Odwiedzając Sukiennice, warto zwrócić uwagę na ich krzyż, ponieważ to właśnie tam znajduje się nóż, który zgodnie z legendą miał zostać użyty do zabicia jednego z budowniczych mariackich wież. Legenda głosi, że wieże budowali dwaj bracia, ten, który był autorem niższej wieży, z zazdrości zabił własnego brata. Warto wiedzieć, że nóż wiszący w Sukiennicach to replika, oryginał został skradziony, jednak nie do końca wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach.

Kościół św. Andrzeja

Kościół św. Andrzeja to jeden z najstarszych kościołów w całym mieście. Budowla posiada dwie wieże i niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kiedyś pełniły one funkcję obronną, co dostrzeże wprawne oko, które dostrzeże w wieżyczkach otwory służące do strzelania.

Fakt, że do dziś możemy podziwiać kościół i zwiedzać jego wnętrza jest ogromnym szczęściem, biorąc pod uwagę fakt, że wiele razy w świątyni miały miejsce pożary.

Kościół św. Anny

Kościół św. Anny jest kościołem uniwersyteckim. Niewiele osób spędzających weekend w Krakowie, które decydują się na zwiedzenie tego zabytku, wie, że na jego miejscu kiedyś stała inna budowla, a mianowicie kościół gotycki, który spłonął w roku 1407.

Nowa świątynia powstała na przełomie XVII-XVIII wieku, a autorem projektu, według którego powstała był Tylman z Gameren. Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu barokowym, żaden element od niego nie odbiega, więc świątynia robi na zwiedzających ogromne wrażenie.

Odwiedzając świątynię, szczególną uwagę przyciąga sklepienie nawy głównej i bocznych oraz ołtarz główny, jednak faktem jest, że cały wystrój kościoła jest nietuzinkowy.

Jednym z najważniejszych elementów kościoła bez wątpienia jest mauzoleum św. Jana z Kęt, który jest patronem studentówi i uniwersytetu.

W kościele znajduje się także epitafium Mikołaja Kopernika, które jest bardzo wyjątkowe ze względu na fakt, ile odwagi mieli w sobie osoby w kolegiacie, decydując się na jego powstanie, ponieważ w tamtym okresie dzieła Kopernika widniały w Indeksie Ksiąg Zakazanych.

Kościół franciszkanów

Kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu to według wielu jeden z najbardziej interesujących kościołów w mieście, dlatego planując weekend w Krakowie, powinniśmy zaplanować naszą trasę wycieczkową tak, aby odwiedzić to miejsce. Fundatorem świątyni był książę Bolesław Wstydliwy, który teraz spoczywa w jednej z kościelnych kaplic.

Kościół franciszkanów może mówić o wielkim szczęściu, ponieważ jego odbudową po pożarze w roku 1850 zajął się Stanisław Wyspiański, który był znamienitym, wszechstronnie utalentowanym artystą.

Na terenie kościoła znajduje się kaplica Męki Pańskiej, którą podziwiać można podczas nabożeństw w piątki w okresie Wielkiego Postu, a także w trakcie Gorzkich Żali.

Kościół na Skałce

Kościół na Skałce to świątynia, która posiada niezwykle bogatą historię. Budynek powstał w czasach średniowiecza. Świątynia związana jest ze śmiercią pierwszego kanonizowanego Polaka, a mianowicie św. Stanisława, który był krakowskim biskupem. Śmierć św. Stanisława była śmiercią męczeńską, został on zabity przez króla Bolesława Szczodrego w trakcie mszy. Nie do końca znane są okoliczności śmierci św. Stanisława, podobnie, jak fakt, czy zginął on z ręki króla, czy tylko na jego zlecenie.

W świątyni znajduje się krypta zasłużonych, którą powinien odwiedzić każdy, kto wybierze się na weekend do Krakowa. W krypcie spoczywają takie osobistości jak Czesław Miłosz, Adam Asnyk, Teofil Lenartowicz, Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, czy Tadeusz Banachiewicz.

Brama Floriańska

Brama Floriańska to obowiązkowy punkt każdej wizyty w Krakowie. Jest to główna brama miasta, o której pierwsze informacje pochodzą z roku 1307, szacuje się jednak, że powstała ona kilka lat wcześniej.

Według wielu osób Brama Floriańska to najlepiej prezentująca się baszta średniowieczna w całym kraju. Opinie te nie powstały bez powodu, Brama Floriańska prezentuje się wspaniale, a przy tym jej rozmiary sięgają 34,5 m wysokości. Brama przyozdobiona jest wizerunkiem orła piastowskiego, z drugiej strony zaś umieszczono płaskorzeźbę, która przedstawia św. Floriana podczas gaszenia budynku. Św. Florian jest patronem strażaków oraz miasta Krakowa i właśnie do tego nawiązuje wyżej wspomniana płaskorzeźba.

Bramą Floriańską opiekuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jeżeli wybierzemy się na weekend w Krakowie w trakcie sezonu turystycznego, będziemy mogli wejść do środka, aby podziwiać wspaniałą kaplicę Czartoryskich.

Wieża Ratusza

Wieża Ratusza to kolejny obiekt, który znajduje się pod opieką Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wieża znajduje się na krakowskim rynku i bez wątpienia zwraca uwagę turystów odwiedzających miasto. Budynek ratusza nie przetrwał, został on wyburzony w XIX wieku, jednak przy wejściu do wieży możemy zobaczyć, jak wyglądała kompletna budowla.

W średniowieczu w podziemiach wieży znajdowała się sala tortur oraz Piwnica Świdnicka, w której podawano piwo ze Świdnicy. Teraz znajduje się tam kawiarnia i scena Teatru Ludowego z Nowej Huty.

Wieżę można zobaczyć zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Przy pomocy schodów zabezpieczonych łańcuchem zwiedzający mogą wejść na samą górę i podziwiać Kraków z perspektywy lotu ptaka.

Barbakan

Barbakan to okrągła budowla, która jest jednym z najpopularniejszych zabytków w Krakowie nie tylko ze względu na fakt, że jest to niezwykle oryginalna budowla, ale także biorąc pod uwagę wspaniały stan, w jakim została ona zachowana. Kiedyś Barbakan pełnił funkcję obronną, dzisiaj jest on otwarty dla turystów. W budynku odbywają się także koncerty, a także turnieje rycerskie. Będąc na weekend w Krakowie, warto poszukać, czy w tym czasie na terenie Barbakanu będą odbywać się wyjątkowe wydarzenia, w których możemy wziąć udział.

Muzea w Krakowie

Będąc na weekend w Krakowie, oczywiście większość osób stawia na odwiedzenie miejskich zabytków, jednak warto pamiętać o tym, że muzea w równym, a często wręcz znacznie większym stopniu mogą nam przybliżyć to, jak miasto wyglądało i funkcjonowało na przestrzeni wieków. Jakie muzea warto odwiedzić w Krakowie?

Muzeum Narodowe w Krakowie – główny gmach

Muzeum Narodowe w Krakowie to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto planuje spędzenie weekendu w Krakowie i nie tylko chce poznać historię miasta i okolic od podszewki, ale również zachwycić się sztuką, która przybiera najróżniejsze formy i pochodzi z różnych epok. Warto zaznaczyć, że jednym z eksponatów tego muzeum jest oryginał Damy z Łasiczką Leonarda da’Vinci. W zbiorach znajduje się również wiele prac Stanisława Wyspiańskiego.

Dom Jana Matejki

Dom Jana Matejki to nie tylko wspaniałe muzeum, ale również rzeczywiste miejsce zamieszkania wspaniałego polskiego malarza. To właśnie w domu w którym aktualnie mieści się muzeum, urodził się i żył ten wybitny Polak.

W domu Jana Matejki możemy nie tylko zobaczyć, jak żył malarz, ale także zapoznać się z jego pracami, które powstały na przełomie lat 1838-1883. Matejko jest jednym z najbardziej znanych malarzy w całym kraju, a jego dobytek artystyczny doceniany jest także poza granicami naszego kraju.

W domu Jana Matejki niezwykłe jest to, że zachowało się z nim oryginalne wyposażenie takich pomieszczeń jak salon i sypialnia, a w całym domu, również w innych pomieszczeniach pozostały oryginalne bibeloty, zdjęcia, a także osobiste przedmioty malarza. Tam, gdzie nie zachował się oryginalny wystrój i przedmioty, dołożono wszelkich starań, aby wnętrza odwzorowywały oryginalny wystrój.

W miejscu, gdzie mieściła się dawna pracownia artysty, można obejrzeć film, który opowiada o jego życiu i twórczości. Jednak to nie koniec ciekawostek, ponieważ muzeum prezentuje zwiedzającym również zbiory Jana Matejki wśród których znajdują się militaria z Polski i Europy, a także z Dalekiego Wschodu. Militaria te były rekwizytami w trakcie malowania kolejnych dzieł.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego powstało w 1963 roku i od lat przybliża wszystkim zwiedzającym je osobom szczegóły związane z lotnictwem. Warto wiedzieć, że to jeden z największych tego typu obiektów w całej europie, dlatego spędzając weekend w Krakowie, warto odwiedzić to miejsce.

W zbiorach muzeum możemy podziwiać między innymi ponad 240 samolotów, śmigłowców i szybowców, a także silniki lotnicze i zestawy rakietowe. Na miejscu znajdują się wystawy stałe która opowiadają między innymi o pierwszej wojnie światowej, czy okresie międzywojennym, ale również wystawy czasowe, które co jakiś czas ulegają zmianom.

W muzeum znajduje się także biblioteka, której zbiory skupiają się na historii polskiego lotnictwa. W związku z tym na miejscu możemy spędzić naprawdę cenny i pouczający czas.

Muzeum Iluzji

Jadąc na weekend do Krakowa, warto zarezerwować trochę czasu na wizytę w krakowskim Muzeum Iluzji, które nie bez przyczyny stało się jednym z ulubionych punktów na mapie Krakowa nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców miasta. Muzeum powstało całkiem niedawno, ale już zyskało ogromną popularność i uznanie zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych zwiedzających.

Na miejscu czekają na nas nie tylko dość oryginalne eksponaty, ale także moc prawdziwych atrakcji, zabawy i czystej radości. Wspaniałe, łamigłówki, zagadki, a także eksponaty, które pobudzą nasze zmysły i pokażą nam, jak łatwo je zwieść, to nie lada gratka dla każdego uczestnika wycieczki.

Warto dodać, że wizyta w muzeum będzie doskonałą lekcją dla dzieci w każdym wieku, w tym miejscu zarówno przedszkolak, jak i licealista znajdzie coś dla siebie i będzie bawił się doskonale.

Ogromnym plusem muzeum są niezwykle zaangażowani i kontaktowi pracownicy muzeum, którzy podbijają serca każdego, kto odwiedził ten przybytek, co ma doskonałe odwzorowanie w setkach opinii widocznych na portalach i forach internetowych.

Atrakcje w Krakowie

Wybierając się na weekend w Krakowie z pewnością oprócz zwiedzania największych i najbardziej znanych zabytków oraz muzeów będziemy chcieli również nieco się rozerwać. Jakie atrakcje w Krakowie warto odwiedzić podczas pobytu w tym niezwykłym mieście?

Zoo w Krakowie

Krakowskie Zoo to jeden z najchętniej odwiedzanych punktów na mapie miasta, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Ogród zoologiczny w Krakowie położony jest na terenie lasu, co sprawia, że latem możemy odpocząć na jego terenie w cieniu drzew, a także rozkoszować się zapachem i bliskością natury.

Co prawda Zoo w Krakowie to obiekt średnich rozmiarów, jednak ilość i różnorodność gatunków, które się w nim znajdują, zachwyci każdego, kto zdecyduje się odwiedzić to miejsce.

Warto wiedzieć, że w Krakowie już w średniowieczu istniał zwierzyniec, co ma potwierdzenie w dokumentach z tamtych czasów, jednak obecne Zoo powstało w tym miejscu w roku 1929.

W Zoo w Krakowie możemy zobaczyć takie zwierzęta jak lemury, lwy, tygrysy, jaguary, pantery, słonie, orły, sępy, małpy, czy surykatki, a także wiele innych, czyli cały przekrój zwierząt różnej wielkości, najróżniejszych gatunków. Warto zaznaczyć, że w krakowskim Zoo są również gatunki, które śmiało możemy określić mianem egzotycznych, wśród nich wyróżnić możemy np. flamingi, strusie, kangury, czy pandy małe.

Osoby wybierające się na weekend w Krakowie z dziećmi z pewnością ucieszy fakt, że na miejscu, wewnątrz obiektu znajduje się również Mini Zoo w którym mieszkają takie zwierzęta jak króliki, świnki morskie, żółwie, czy kózki.

Na terenie Zoo znajduje się również plac zabaw, a także punkty gastronomiczne.